Arnika górska – zioło do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego

Arnika górska jest ziołem, które naturalnie występuje w Europie oraz w Ameryce Północnej. Znanych jest niemalże trzydzieści jej odmian, lecz w Polsce występuje tylko jedna – na dodatek jest jej z roku na rok coraz mniej, więc w naszym kraju podlega ścisłej ochronie.

Maści do stosowania zewnętrznego

Dostępne na rynku preparaty lecznicze na bazie arniki górskiej z reguły mają postać maści. Używa się ich między innymi w leczeniu poparzeń (zioło to ma bowiem właściwości gojące oraz łagodzące ból związany z oparzeniem i uszkodzeniem skóry), trądziku młodzieńczego i stanów zapalnych naskórka. Szerokie zastosowanie znalazła także jako środek wspomagający przy różnego rodzaju stłuczeniach i urazach; dzięki działaniu przeciwbólowemu oraz przeciwobrzękowemu pomaga niwelować ból i opuchliznę. Właściwości przeciwobrzękowe spowodowały również wprowadzenie na rynek preparatów dostępnych bez recepty dla osób, które uskarżają się na uczucie ciężkich nóg (dotyczy to zwłaszcza osób, które wykonują prace siedzącą i prowadzą mało aktywny tryb życia).

Arnika do stosowania wewnętrznego

Arnika (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/arnika-gorska.html) może być także stosowana w postaci naparu. Stosowana wewnętrznie wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, a także regulujące ciśnienie tętnicze krwi. Napary z arniki zaleca się pacjentom cierpiącym na chorobę wieńcową, inne choroby dotyczące układu krążeniowo-naczyniowego oraz zespół pozakrzepowy.

Działania niepożądane

Niestety, każde zioło można przedawkować – arnikę górską również. Najczęstszym objawem przekroczenia zalecanej dawki preparatu jest silna reakcja alergiczna, której towarzyszą biegunka, wymioty oraz zawroty głowy. Co więcej, w bardziej skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia duszności, omdleń, a nawet wstrząsu anafilaktycznego i w konsekwencji – do śmierci. Najczęściej jednak przedawkowanie arniki objawia się wysypką skórną, świądem i pieczeniem. Zdecydowanie łatwiej przedawkować arnikę podczas stosowania wewnętrznego, dlatego pijąc napary z tego zioła – trzeba być szczególnie ostrożnym.