Ból zęba – jak można go usmierzyć?

Ból zęba jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, który dotyka prawie każdego. Może mieć wiele przyczyn – wiąże się z wyrzynaniem zębów, rozwojem próchniczy czy stanu zapalnego w obrębie dziąseł. Ból zęba można czasowo uśmierzyć, jednak najważniejsze jest wyleczenie przyczyny problemu – w innym razie dolegliwości będą powracać i to ze zdwojoną siłą.


Jakie leki na ból zęba?

Najpopularniejszymi preparatami są tabletki na ból zęba, które działają szybko i można je kupić w sklepie spożywczym czy hipermarkecie.

– Najczęściej na ból zęba stosuje się paracetamol – maksymalna dawka dobowa to 4 gramy. W celu uśmierzenia bólu można stosować dawkę 300-500 mg paracetamolu co 3 godziny. Paracetamol jest dostępny w tabletkach, kroplach lub czopkach.

– Alternatywą jest także ibuprofen, który oprócz łagodzenia bólu wykazuje właściwości przeciwzapalne. Ibuprofen można stosować w dawce maksymalnej 3,2 grama na dobę, doraźnie można stosować tabletki lub krople zawierające 200-400 mg leku 4-6 razy w ciągu doby.


Profilaktyka najlepszym lekiem

Najlepszym i najskuteczniejszym środkiem na ból zęba jest profilaktyka, która wiąże się z regularnymi wizytami u stomatologa oraz leczeniem próchnicy. Rozsądnym postępowaniem jest umówienie się na wizytę zawsze wtedy, kiedy pojawia się ból dziąseł czy zębów. Tabletki na ból zęba działają jedynie tymczasowo – sprawiają, że ból ustępuje, jednak nie leczą jego przyczyny i prędzej czy później przykre dolegliwości powracają. Obecnie stomatolodzy dysponują wieloma środkami znieczulającymi, dlatego też nie warto unikać wizyty u dentysty tłumacząc się strachem przed bólem.