Co na kaszel, by go pokonać?

lek na kaszel

Suchy kaszel to męczący stan, który może skutecznie utrudnić życie. Zwykle, ale nie zawsze, wskazuje na infekcję wirusową górnych dróg oddechowych. Pacjenci opisują bezproduktywny kaszel jako nieprzyjemne drapanie w gardle. Charakteryzuje się wydzielinami, które nie są odkrztuszane. Ataki suchego kaszlu najczęściej występują w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. Mogą wystąpić u dzieci i dorosłych. Możemy wypróbować domowe sposoby na złagodzenie suchego kaszlu. Kiedy naturalne rozwiązania nie działają, warto udać się do apteki i zwrócić uwagę na produkty, które zawierają określone substancje aktywne. Co na kaszel wybrać? Jakie są domowe sposoby na kaszel? 

Domowe sposoby na kaszel

lek na kaszel

W przypadku suchego kaszlu polecane są ciepłe dipy z babką, tymiankiem, podbiałem i malwą, a także dłużej gotowane wywary z prawoślazu i korzenia lukrecji. Zioła te nawilżają gardło, łagodzą podrażnienia oraz działają przeciwzapalnie i przeciwkaszlowo. Na suchy kaszel można gotować konfitury z gruszek i migdałów, dosładzać odrobiną miodu i kilka razy dziennie pić ciepłe płyny. Nawilży suche gardło i złagodzi suchy kaszel. Z drugiej strony w mokrym kaszlu herbaty z tymianku, krwawnika czy kopru włoskiego doskonale sprawdzają się ze względu na swoje właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i wysuszające. Napary i wywary ziołowe należy przygotowywać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami farmaceuty. Więcej na temat leczenia kaszlu, dowiesz się na a-manada.pl.

Jakie leki na kaszel wybierać?

Chociaż na rynku dostępne są uniwersalne syropy na kaszel na mokro i na sucho, nie należy na nich całkowicie polegać! Syrop lub tabletki na kaszel należy dobrać do rodzaju objawów, z którymi się borykamy. Suchy kaszel wymaga leków przeciwkaszlowych, które tłumią odruch kaszlowy. Zwykle w przypadku kaszlu niesuchego zaleca się syropy i syropy na kaszel zawierające kodeinę, dekstrometorfan lub butaninę w celu nawilżenia błon śluzowych i złagodzenia dyskomfortu związanego z drapaniem gardła.

Leki na mokry kaszel działają zupełnie inaczej, w takim przypadku odruch kaszlowy nie powinien być w żadnych okolicznościach tłumiony. Środki wykrztuśne są stosowane w kaszlu produktywnym. Polecane są mukolityki, które zmniejszają lepkość wydzieliny i rozrzedzają ją, ułatwiając tym samym ich odkrztuszanie. Najczęściej przepisywane leki to acetylocysteina, karboksymetylocysteina, ambroksol i bromoheksydyna. Zaleca się łączenie stosowania środka mukolitycznego z zabiegiem oklepywania pleców, który pomaga usunąć flegmę i zwiększa podaż płynów, co pomaga rozrzedzać wydzieliny.