Czy melisa lekarska jest dobra dla skóry?

Melisa ma wiele tradycyjnych zastosowań. Jest powszechnie stosowana do pielęgnacji skóry i leczenia schorzeń, takich jak owrzodzenia, trądzik, opryszczka i ukąszenia owadów.

Melisa lekarska, popularne zioło z rodziny mięty, jest podstawą tradycyjnej medycyny europejskiej. Wiadomo, że jest przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym o właściwościach przeciwbakteryjnych. Te właściwości w połączeniu z przyjemnym, cytrynowym zapachem sprawiają, że jest podstawą ziołowej pielęgnacji skóry. Stosuje się ją miejscowo w postaci maści lub kremu. Kiedy jest stosowana w leczeniu stanu chorobowego, wciera się go w dotknięty obszar trzy lub cztery razy dziennie.

Ochrona skóry

Melisa lekarska (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/melisa-lekarska.html) zawiera naturalne przeciwutleniacze zwane kwasem kawowym i kwasem ferulowym. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki – czynniki utleniające powszechnie wytwarzane przez zanieczyszczenia, które uszkadzają komórki skóry. Pozostawione bez kontroli mogą powodować przedwczesne starzenie się. Kremy z melisą poprawiają krążenie, a tanina działa ściągająco i napina skórę. Antybakteryjne właściwości melisy lekarskiej pomagają oczyścić pory i zmniejszyć występowanie zaskórników. Uważa się, że melisa pomaga w gojeniu ran, co czyni ją popularnym naturalnym środkiem na ukąszenia i użądlenia owadów, skaleczenia i otarcia. Kwas rozmarynowy zawarty w melisie pomaga wysuszać tłustą skórę. Z tego powodu wiele osób uważa również, że melisa jest skuteczna na trądzik.

Choroby skóry

Melisa to również popularny naturalny środek na kilka typowych chorób skóry. Jako środek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny pomaga zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie skóry, które często występują w takich stanach jak trądzik, półpasiec, ospa wietrzna, egzema i łuszczyca. Jednak jest chyba najbardziej znany jako sposób na zwalczanie opryszczki, które są wywoływane przez wirusa. Może być również pomocna w walce z oparzeniami słonecznymi dzięki dwóm związkom, kwasowi kawowemu i kwasowi ferulowemu. Melisa działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi problemy wywołane promieniowaniem UV. Melisa jest dostępna w wielu formach, w tym maściach, suplementach, kroplach, kremach, ekstraktach i jako (bardzo drogi) olejek eteryczny. Można nawet uprawiać go w swoim ogrodzie i wytwarzać własne produkty z melisy.

Właściwa metoda spożywania melisy będzie zależeć od tego, dlaczego chcesz używać tego wszechstronnego zioła. Wybierając produkty zawierające melisę, należy upewnić się, że pochodzą one od renomowanego dostawcy i zawierają czysty ekstrakt bez dodatku tańszych składników syntetycznych.