Czym jest skokochron?

skokochron

Skokochron to przedmiot, jaki przeznaczony jest do ewakuowania ludzi z miejsc zagrożenia. Zwłaszcza pozwala uratować ludzi z wyższych kondygnacji płonącego budynku w sytuacji, gdy występuje utrudniony dostęp do innego ciężkiego sprzętu. W tym przypadku zazwyczaj maksymalną wysokością, z jakiej oddać można skok, jest 16 m, jednak wiele zależy od danego modelu. Jak zbudowany jest skokochron? Czym się odznacza?

Budowa skokochronu

Warto zauważyć, że najczęściej podstawą skokochronu jest stelaż pneumatyczny, jaki wykonywane jest z tkaniny gumowanej. Na uznanie zasługuje fakt, że model rozkłada się samoczynnie wtedy, gdy otworzymy butlę ze sprężonym powietrzem. Podczas doboru zwróćmy uwagę także na to, czy stelaż samodzielnie się podnosi i tworzy konstrukcję nośną. 

Działanie skokochronu

skokochron

Podczas wykorzystania powietrza z otoczenia, skokochron napełnia się przez otwory boczne. Po zeskoku ciało napotyka powierzchnię, natomiast stelaż ulega deformacji i ugina się. W takim przypadku objętość wewnętrzna komór zmniejsza się, a powietrze (w kontrolowany sposób) wydobywa się z powierzchni zeskoku, przez boczne otwory w ścianach skokochronu. Zaletą jest fakt, że po odciążeniu, produkt sam się podnosi za pomocą powietrza. Co ciekawe, następny zeskok można przyjąć po ok. 20 sekundach. 

Jeśli chodzi o częstotliwość skakania, jest ona określona przez czas wymagany do zejścia ze skokochronu danej osoby. Nie trzeba korzystać z ponownego napełniania sprężonym powietrzem, co znacznie zaoszczędza czas. Warto podkreślić, że skokochron posłuży służbom ratunkowym nawet przez kilkanaście lat.