Demineralizator, czyli precyzja i dokładność pomiaru

Demineralizator to najwyższej jakości sprzęt służący do precyzyjnego wyznaczenia masy substancji sypkich. Idealnie sprawdza się w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym. Masę substancji można wyznaczyć z różną dokładnością, co zależy od rodzaju sprzętu, jakim się dysponuje.

Podział wag

Demineralizator https://danlab.pl/nasze-produkty/oczyszczanie-i-sterylizacja/systemy-oczyszczania-wody/demineralizatory/ parametryzuje się ze względu na nośność oraz czułość. Nośność oznacza maksymalne tolerowane obciążenie wagi, które nie spowoduje odkształcenia belki. Parametr ten określany jest przez producenta sprzętu. Natomiast czułość to odchylenie wskazówki z położenia równowagi, o jedną lub więcej podziałek, pod wpływem wartości wyznacznika masy.

Dokładność wagi wynika z jej czułości. Ze względu na nośność oraz dokładność, wyróżniamy wagi techniczne, analityczne, półmikroanalityczne, mikroanalityczne oraz ultramikroanalityczne. Najczęściej w laboratoriach można się spotkać z wagami elektronicznymi. Natomiast od szalkowych już się raczej odchodzi.

Zakup wagi – ważne parametry

Dokonując zakupu wagi laboratoryjnej należy zwrócić uwagę i dokładnie sprawdzić kilka parametrów. Po pierwsze istotna jest budowa. Musi być ona stabilna i mieć dobrą przyczepność do podłoża. Renomowany sprzęt wykonany jest z aluminiowej bądź stalowej podstawy.

Waga laboratoryjna koniecznie musi posiadać aktualną legalizację oraz sparametryzowany zakres temperatury, w jakim może pracować. Istotna jest także kalibracja wewnętrzna, która gwarancje prawidłowy pomiar, bez konieczności kontroli wagi.