Dlaczego warto korzystać z krzeseł laboratoryjnych?

W każdym laboratorium muszą znajdować się krzesła. To właśnie one umożliwiają wygodną pracę. Warto jednak zastanowić się nad tym, czym te krzesła się charakteryzują i dlaczego korzystanie z nich jest ważne.

Prawidłowa postawa

Krzesła laboratoryjne mają za zadanie zapewniać właściwą postawę i ułożenie kręgosłupa laboranta w czasie jego pracy. Dają one odpowiednie podparcie dzięki:

  • regulowanej wysokości siedziska,
  • regulowanej pozycji oparcia (jeśli występuje),
  • możliwości postawienia stóp na podnóżku w przypadku wysokich krzeseł.

Poprawna postawa ciała umożliwia dłuższą pracę w pozycji siedzącej bez obaw o bóle kręgosłupa, a w dalszej perspektywie o jego zwyrodnienia. To szczególnie ważne w przypadku osób, które w laboratorium pracują na pełen etat. Im więcej godzin w pracy, tym większe ryzyko obciążenia kręgosłupa, a krzesło może ułatwić życie.

Wygodna praca

Stanie przez wiele godzin przy stołach laboratoryjnych może negatywnie odbić się na zdrowiu laboranta. To spore obciążenie dla organizmu, tym bardziej że pracownik laboratorium musi też dużo pracować rękoma. Jego ruchy muszą być precyzyjne i przemyślane. Zmęczenie nóg i ból kręgosłupa nie byłyby, więc wskazane. Dodatkowym plusem krzeseł laboratoryjnych może być możliwość ich obrotu oraz kółka, które umożliwiają przesuwanie ich po podłodze. Dzięki temu laborant nie musi wstawać z krzesła, a może wygodnie przesuwać się w inne miejsce.