Dlaczego witamina D jest ważna?

Nadchodzi zima, a wraz z nią ryzyko niedoboru witaminy D i infekcji. Witamina D, która jest wytwarzana w skórze po ekspozycji na światło słoneczne, a także znajduje się w tłustych rybach, grzybach i innych pokarmach, jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Ludzie potrzebują witaminy D, aby zachować zdrowie i zwalczać infekcje. Ironia polega na tym, że zimą, kiedy ludzie potrzebują witaminy D najbardziej, większość nie otrzymuje jej w wystarczającej ilości. Jak więc zapewnić organizmowi witaminę D w tym trudnym okresie?

Jakie są źródła witaminy D?


Witaminę D można uzyskać na trzy sposoby: z suplementów, takich jak na przykład Llicur 7000 z witaminą d, z pokarmów oraz z ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Jednak większość ludzi nie jest w stanie uzyskać wystarczającej ilości witaminy D tylko poprzez przebywanie na słońcu. Istnieje również ryzyko zachorowania na raka skóry przy zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne. A osoby z ciemniejszą pigmentacją skóry i osoby w wieku powyżej 70 lat mają trudności z przekształceniem witaminy D ze słońca w aktywną formę witaminy D w organizmie, która jest niezbędna dla zdrowia. Dlatego zimą, oprócz pokarmów bogatych w witaminę D, dorośli powinni dodatkowo przyjmować witaminę D w postaci suplementu diety, takich jak Licur 7000 z witaminą d. Osoby o ciemnej skórze lub unikające słońca powinny spożywać suplementy przez cały rok, niezależnie od pogody.

Ale, podobnie jak wiele innych rzeczy, zbyt duża ilość witaminy D może być szkodliwa. Toksyczność witaminy D nie wynika ze zbyt dużej ilości słońca lub jedzenia. Ze względu na ryzyko raka skóry dermatolodzy i inni pracownicy służby zdrowia nie zalecają przebywania na słońcu bez ochrony w celu zwiększenia poziomu witaminy D. Zamiast tego sugerują suplementy.