Glukometr – jak go używać, by uzyskać poprawny wynik?

Mierzenie stężenia cukru we krwi przy pomocy glukometru powinno być proste, szczególnie jeśli tę czynność trzeba wykonać nawet trzy razy dziennie. Jednak osoby, które dopiero uczą się, jak mierzyć cukier mogą mieć problem z poprawną obsługą glukometru. Wówczas warto wiedzieć, jak go używać, aby uzyskać poprawny wynik, który będzie podstawą do przyjęcia odpowiedniej dawki insuliny.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi i umyj ręce

Przed pierwszym użyciem nowego glukometru, trzeba dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi. Decydując się na nowoczesne glukometry, warto także od razu zainstalować aplikację na smartfonie, by wygodnie rejestrować wszystkie pomiary. Podstawą udanego badania będzie umycie rąk wodą z mydłem.

Następnie opuszki palców należy dokładnie osuszyć i absolutnie nie można ich przecierać preparatami odkażającymi, ponieważ ich obecność mogłaby zafałszować wynik. Poza tym używając glukometru na co dzień, warto pamiętać także o:

  • prawidłowym przechowywaniu pasków testowych
  • regularnej wymianie zużytych lub stępionych igieł
  • mierzeniu cukru o stałych, wyznaczonych przez lekarza porach
  • poprawnym i bezpiecznym przechowywaniu urządzenia

Dodatkowo raz na jakiś czas trzeba zweryfikować poprawność pomiaru poprzez porównanie go z wynikiem otrzymanym za pośrednictwem innego urządzenia.

Przygotuj pasek testowy i ustaw nakłuwacz

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie paska testowego poprzez wyjęcie go z opakowania i sprawdzenie jego terminu ważności. Niektóre glukometry wymagają kodowania pasków i w takim wypadku przed wykonaniem badania trzeba włożyć do urządzenia pasek startowy, który wyraźnie różni się od pozostałych pasków znajdujących się w opakowaniu.

Gdy już pasek jest gotowy do użycia, to warto właściwie ustawić nakłuwacz tak, żeby ukłucie nie było ani za głębokie, ani za płytkie. 

Prawidłowe nakłucie palca i naniesienie krwi na test

Nakłucie palca wiąże się z dyskomfortem, dlatego warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Przed samym nakłuciem opuszek trzeba rozmasować, aby poprawić krążenie krwi. Następnie można dokonać ukłucia od góry lub z boku, a palec wówczas powinien być skierowany do dołu.

W zależności od tego, jaki glukometr posiada dana osoba, to zaraz po nakłuciu należy nanieść krople krwi na test, który może być już włożony do urządzenia lub dopiero trzeba będzie go tam umieścić. Gdy test znajdzie się w urządzeniu, to po kilkunastu sekundach na wyświetlaczu powinien pojawić się dokładny pomiar.

Wybierając nowoczesne glukometry, można znacząco usprawnić i przyspieszyć cały proces mierzenia stężenia cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, by użytkownik został najpierw dobrze przeszkolony z obsługi danego urządzenia tak, aby uniknąć stresujących sytuacji i błędnych pomiarów.