Jak dezynfekować maseczki wielorazowe?

Nakładanie maseczek zasłaniających usta oraz nos w przestrzeni publicznej może skutecznie chronić przed chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową. Jednak aby tak było, trzeba użytkować maseczki wielorazowe zgodnie z pewnymi zasadami.

Po pierwsze – dokładnie okrywać nos i usta

Najlepsze są te maski, które w górnej części posiadają drucik, umożliwiający dokładne dopasowanie do twarzy. W ten sposób zasłonięcie dróg oddechowych jest dokładne i sprawia, że choroby przenoszą się znacznie ciężej.

Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury na zewnątrz sprawiają, że ludzie zaczynają grzać w piecach – maski ochronne mogą zminimalizować szkodliwy wpływ smogu na płuca.

Jak dbać o maseczki wielorazowe?

Aby maska mogła spełniać swoją funkcję, musi być czysta. Noszona wielokrotnie i nie prana ani nie dezynfekowana może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego tak istotne jest, aby prawidłowo o nią zadbać.

Po pierwsze, najlepiej po każdym dłuższym użyciu wyprać maskę. Warto użyć do tego temperatury minimum 60 stopni. Jeśli maseczka posiadała wkład – należy go wyjąć i wyrzucić lub również zdezynfekować (w zależności od tego, czy jest jednorazowy, czy wielorazowy).

Jeśli akurat nie wstawiamy prania, można również wyprasować maseczkę przy użyciu wysokiej temperatury, zalać ją wrzątkiem i wysuszyć lub włożyć na około kwadrans do piekarnika nastawionego na temperaturę 70-80 stopni (wyższa mogłaby uszkodzić materiał lub spalić gumki). W ten sposób można zachować wysoką higienę i bezpieczeństwo.