W zdecydowanej większości wirówek chłodniczych sprężarki są sterowane przez układy automatyczne, które wyłączają urządzenie, gdy temperatura spada poniżej wartości granicznej i włączają je, gdy temperatura wzrasta.
Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem z nowoczesnym systemem, działania redukuje różnicę temperatur do 1°Celsjusza. Jest to dopuszczalne dla większości standardowych zastosowań, ale w niektórych przypadkach nawet tak małe wahania mogą prowadzić do zmiany charakterystyki podłoża termolabilnego, które, mówiąc obrazowo, jest stale „obsypywane gorącym i zimnym prysznicem”. Ponadto prowadzi to do szybkiej awarii silnika urządzenia, nawet przy zastosowaniu specjalnej ochrony.
Gwarantowane wartości temperatury przy pracy z maksymalną prędkością obrotową

Wartość ta jest równie ważna jak zakres temperatury pracy. W większości nowoczesnych urządzeń konstruktorzy znaleźli możliwość utrzymania temperatury w komorze wirówki przy maksymalnej prędkości obrotowej na poziomie +4°Celsjusza.
Wprowadzenie nowych technologii pozwala jeszcze bardziej obniżyć tę wartość, znacznie zwiększając funkcjonalność urządzenia.
Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem dostępna jest na DanLab.pl.
Zalety systemu chłodzenia w wirówkach stacjonarnych
Opracowując modele chłodzone, konstruktorzy wirówki postawili sobie za cel:
- Zmniejszenie do minimum gwarantowanej temperatury wewnątrz wirników, gdy są one w pełni obciążone i obracają się z maksymalną prędkością;
- Zwiększenie dokładności i stabilności zadanych parametrów temperatury podczas wirowania próbki, skrócenie czasu chłodzenia;
- Zapewnienie najbardziej komfortowego tryb pracy urządzenia;
- Zminimalizowanie zużycia zasobów energetycznych.
Wszystkie powyższe zadania zostały pomyślnie wykonane. Wyposażenie najnowszych modeli w najnowocześniejsze sprężarki o rekordowo niskim poborze mocy pozwoliło na znaczne obniżenie zużycia energii.