Jak maski antysmogowe filtrują zanieczyszczenia PM10 oraz PM2.5?

Jak maski antysmogowe filtrują zanieczyszczenia PM10 oraz PM2.5?

W naszym kraju zdarza się, że nawet poważni politycy bagatelizują problem zanieczyszczonego powietrza. Tymczasem, mnóstwo badań przeprowadzonych w wielu rozwiniętych krajach na świecie nie pozostawia miejsca na dociekania i wątpliwości: smog zabija i rujnuje nasze zdrowie.

PM10 oraz PM2.5

Ciągle jesteśmy atakowani informacjami o wskaźnikach informujących o zawartości pyłów PM10 oraz PM2.5. Z niewiedzy zawsze płynie brak możliwości działania, dlatego jeżeli zdrowie nasze i naszych bliskich jest dla nas istotne warto dogłębnie zrozumieć czym są zanieczyszczenia powietrza. Liczba 10 oraz 2.5 w oznaczeniu tychże pyłów odnoszą się do średnicy zanieczyszczających powietrze cząstek. PM10 oznacza drobiny o średnicy poniżej 10 μm, a PM2.5 oznacza cząstki o średnicy poniżej 2.5 μm.
1 μm to jedna tysięczna część milimetra.

PM10 oraz PM2.5

Jak można to łatwo sobie wyobrazić? Zerknijmy na podziałkę linijki i skoncentrujmy się na jednym milimetrze. Gdy podzielimy w wyobraźni tę odległość aż na 1000 części otrzymamy 1 μm. Uświadamia nam to jak niewielkie są te cząstki. PM10 składa się głównie z trujących dioksyn, szkodliwych furanów itp. Szkodliwość tych cząstek wynika właśnie z ich niewielkich rozmiarów. Tak maleńkie cząstki, co po powyższym przykładzie chyba jest już sobie znacznie prościej wyobrazić, mogą trafiać bezpośrednio do naszego krwiobiegu, gdzie rozpuszczone w naszej krwi wędrują po całym organizmie zatruwając nasze serce, mózg i praktycznie wszystkie pozostałe organy.

Maski antysmogowe – czy potrafią zatrzymać PM10 oraz PM2.5?

Nie jest łatwo zatrzymać tak mikroskopijne drobiny. Jeżeli założymy prostą maseczkę bawełniana to aż 70% szkodliwych substancji będzie miało swobodny dostęp do naszych płuc.
Najskuteczniejsze są maski HEPA (wykonane ze szkła spiekanego) z filtrami węglowymi. Potrafią one wyłapać zanieczyszczenia o rozmiarach 0,3 μm.