Jak zapobiegać problemom z hemoroidami?

Problemy z hemoroidami, odczuwane jako świąd, pieczenie i wilgoć w okolicach odbytu, a także krwawienie i ból w czasie wypróżniania, towarzyszą wielu osobom, tymczasem zapobieganie im jest bardzo proste. Trzeba tylko trzymać się kilku prostych zasad.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie

Składnik ten, będący nietrawionym przez ludzki organizm włóknem, ma ogromne znaczenie, przede wszystkim w profilaktyce zaparć i dla zapewniania regularności (oraz łatwości) wypróżnień. Niestety, wiele osób spożywa wręcz jego śladowe ilości, gdy tymczasem organizm każdego dnia potrzebuje go naprawdę dużo. Znaleźć można go w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych, dlatego jeśli ktoś żywi się głównie tłustym mięsem czy fast-foodami, nie może dziwić się, że ma problemy z hemoroidami. W takim przypadku należy wzbogacić swoją dietę o naturalne źródła błonnika lub zacząć go suplementować.

Więcej płynów

Zaparcia, sprawiające, że hemoroidy zaczynają dawać o sobie znać, powstają także na skutek niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów, gdyż wówczas masy kałowe są zbyt zwarte i trudniej jest je wydalić. Dlatego kolejną bardzo ważną kwestą w profilaktyce żylaków odbytu jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, najlepiej około 2 litrów.

Inne zalecenia

Na hemoroidy niekorzystnie wpływa też siedzący tryb życia, który może osłabiać żyły; poza tym brak aktywności przyczynia się do spowolnienia trawienia i wywołania zaparć. Bardzo niekorzystne jest także wstrzymywanie stolca, gdyż wówczas dochodzi do odciągnięcia z niego wody, przez co trudniej jest go wydalić, a parcie osłabia żyły.