Jak zbudowany jest piknometr?

piknometr niekalibrowany

Piknometr nie jest skomplikowanym przyrządem pomiarowym. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie prostą oraz bezproblemową obsługę. Jest to powszechnie wykorzystywane narzędzie laboratoryjne, dzięki któremu można obliczyć gęstość badanej cieczy. Oczywiście piknometry występują w różnych wariantach. Warto jednak skupić się na modelu tradycyjnym.

Korek szlifowy

Korek szliifowy jest ważnym elementem piknometru. To właśnie w nim znajduje się zatopiona rurka kapilarna, która umożliwia badanie. Warto zaznaczyć, że bez korka ciecz po prostu by się wylała, a więc pomiar nie miałby większego sensu.

Istotne jest to, aby korek gwarantował maksymalną szczelność. Trzeba zaznaczyć, że większość wysokiej klasy przyrządów wykonywanych jest ze szkła borokrzemowego. Wyróżnia się ono doskonałymi parametrami użytkowymi. Jest wytrzymałe oraz niepodatne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Znacząco zwiększa to żywotność przyrządu.

Rurka kapilarna

Rurka kapilarna jest bezpośrednio powiązana z korkiem. Za jej pomocą można kontrolować poziom cieczy znajdującej się w przyrządzie. Na uwagę zasługuje również fakt, że pozwala ona odprowadzić nadmiar cieczy.

Płyn odprowadzony przez kapilarę powinien zostać usunięty za pomocą bibuły. Trzeba wiedzieć, że niektóre piknometry posiadają dodatkowe elementy, które upraszczają pomiar. Mowa tutaj o termometrze, dzięki któremu można swobodnie mierzyć temperaturę cieczy.