Jakie są typowe objawy alergii u małego dziecka?

Alergia to silna reakcja immunologiczna na skutek kontaktu organizmu z czynnikiem uczulającym. Dość często dotyka ona dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Może mieć podłoże genetyczne oraz środowiskowe, na przykład poprzez kontakt z dymem tytoniowym.

Jakie są typowe objawy alergii u dzieci?


Niekorzystne objawy występują po kolejnym kontakcie alergenu z organizmem. Pierwsze zetknięcie z czynnikiem drażniącym zwykle przebiega bezobjawowo lecz skutkuje nabyciem informacji przez układ immunologicznym. Są one wykorzystywane podczas produkcji ukierunkowanych przeciwciał podczas powtórnego kontaktu. Wówczas do typowych objawów alergii zaliczyć można: wysypkę, która pojawia się przede wszystkim w zgięciach stawowych, w tym głównie na łokciach i kolanach oraz na twarzy. Ma ona postać czerwonych plamek oraz sączących się grudek. Skóra malucha staje się szorstka i sucha oraz powoduje jego dyskomfort i płacz. Objawy alergii obejmują również górne drogi oddechowe. Mogą to być na przykład wodnisty katar oraz obrzęki śluzówki nosa i duszności. W wielu przypadkach pojawia się również biegunka, która spowodowana jest nadmiarem śluzu powstającego w jelitach. Inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego obejmują ulewanie, wymioty oraz kolki.

Jak można ograniczyć przykre dolegliwości?


W przypadku małych dzieci najczystszym alergenem są białka mleka krowiego. Aby zapobiegać powstawaniu przykrych dolegliwości należy podawać godne polecenia mleko modyfikowane, w tym choćby Bebilon pepti 2 https://www.aptekagalen.pl/bebilon-pepti-2-dha-400g. Mleko Bebilon pepti 2 zaspokaja potrzeby żywieniowe maluchów oraz nie powoduje przykrych dolegliwości.