Kręgosłup to newralgiczny odcinek ludzkiego szkieletu, o który szczególnie się troszczyć. Podatny na urazy i kontuzje jest zwłaszcza kręgosłup szyjny. O jego właściwe zabezpieczenie i ułożenie dba przede wszystkim kołnierz ortopedyczny.
Z czego jest zbudowany ortopedyczny kołnierz?
Tego typu ortopedyczny gadżet najczęściej zrobiony jest z plastiku. Jego wnętrze wypełnione jest miękkimi gąbeczkami, które otulają odcinek szyjny. Kołnierze ortopedyczne (zobacz) stanowią produkt pierwszej potrzeby i używa się ich w rozmaitych życiowych sytuacjach.
Komu kołnierz ortopedyczny jest niezbędny?
Wśród wszystkich przypadków należy szczególnie wymienić:
• osoby, które uległy groźnym wypadkom komunikacyjnym.
• chorych, którzy cierpią na dyskopatie i inne dolegliwości skutkujące ograniczoną ruchomością szyi.
• osoby po rozległych operacjach kręgosłupa i okolic głowy.
• ludzi, którzy ulegli wypadkom w domu takich jak upadek ze schodów.
Jak długo trzeba nosić kołnierz ortopedyczny?
Jest to kwestia wysoce indywidualna i zależy od przyczyny, która wywołała ból w odcinku szyjnym. Zwyczajowo, gdy rehabilitacja przebiega pomyślnie, wystarczy nosić go przez sześć tygodni. Gdy następują pewne komplikacje, bo dolegliwości bólowe się nasilają, okres ten zostaje znacznie wydłużony. Niemniej ostateczny głos w tej sprawie jak długo nosić taki kołnierz ma zawsze lekarz prowadzący. To on decyduje, jaki rodzaj kołnierza założyć. I tylko on jest w stanie ocenić, czy proces zdrowienie pacjenta przebiega, tak jak powinien.