Kozłek lekarski – popularne ziele uspokajające

Kozłek lekarski znany jest powszechnie pod nazwą waleriana. To ziele, którego kłącza od wielu lat wykorzystuje się w celach leczniczych. Współcześnie coraz więcej osób poszukuje naturalnych, alternatywnych metod terapeutycznych, w związku z czym ziołolecznictwo zyskuje ponownie coraz większą popularność. Ziele kozłka lekarskiego wykazuje głównie działanie uspokajające, wpływa jednak także na wiele innych struktur organizmu.

Kozłek lekarski – działanie

Kozłek lekarski znany jest przede wszystkim ze swojego działania uspokajającego, ponieważ zmniejsza aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu wpływa na organizm nasennie i relaksująco. Bywa wykorzystywany do wspomagania terapii stanów depresyjnych, zaburzeń lękowych i emocjonalnych oraz bezsenności. Można go zastosować przed wysoce stresującym wydarzeniem, aby się wyciszyć i ukoić nerwy. Należy wyróżnić nie tylko działanie uspokajające tej rośliny. Kozłek lekarski (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/kozlek-lekarski.html) także:

  • zmniejsza intensywność dolegliwości żołądkowych
  • działa rozkurczowo, przez co może być stosowany przy bolesnych miesiączkach
  • działa przeciwdrgawkowo
  • poprawia apetyt i wspomaga trawienie
  • zmniejsza napięciowe bóle głowy
  • łagodzi objawy łojotoku i łupieżu
  • działa antyoksydacyjnie

Kozłek lekarski jest częstym składnikiem suplementów diety i środków leczniczych. Może być stosowany jako składnik naparów. Znajduje zastosowanie zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego (np. w postaci toników czy wcierek do skóry głowy).

Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego

Omawiane ziele nie zawsze może być swobodnie stosowane. Przede wszystkim nie należy łączyć jego przyjmowania ze stosowaniem leków nasennych, o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnych. Roślina nie nadaje się dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, z chorobami onkologicznymi i przyjmujące leki na cholesterol.

Jak stosować kozłek lekarski?

W przypadku suplementów i leków dokładne dawkowanie zawsze jest zawarte na opakowaniu lub na dołączonej ulotce. Należy pamiętać, że taka terapia nie powinna być długotrwała, dlatego nie może przekraczać 1 miesiąca. W warunkach domowych można wykonać napar z waleriany, zalewając 1 łyżeczkę ziela filiżanką wrzątku. Po 15-minutowym parzeniu i przecedzeniu napar jest gotowy do spożycia. Zaleca się picie 3 filiżanek dziennie – rano, po południu i wieczorem. Inną alternatywą są krople walerianowe i nalewki.