Leczenie objawowe przy grypie jelitowej

Decyzja o oddaniu dziecka do żłobka jest często bardzo trudna. Mamy martwią się nie tylko o to, jak maluch zniesie rozłąkę, ale również to, czy nie będzie za często chorował. Niestety, dzieci w wieku przedszkolnym nierzadko przynoszą do domu różne choroby. Do najczęstszych należą infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego czy różne gastryczne przypadłości.

Objawy grypy jelitowej

W pierwszej fazie grypa jelitowa przypomina najzwyklejsze zatrucie. Stolec jest rzadszy i oddawany jest często. To powinno już zaniepokoić każdą mamę. Z każdą jednak chwilą objawy narastają. Dochodzi do wysokiej gorączki i obok biegunki pojawiają się też wymioty. Takie objawy wskazują jednoznacznie na zakażenie wirusowe. Grypę jelitową u dzieci najczęściej wywołują rotawirusy.

Grypa jelitowa – czy jest groźna dla organizmu?

Nie da się ukryć, że grypa jelitowa jest wysoce niebezpieczna dla organizmu, zwłaszcza jeśli chodzi tu o maleńkiego człowieka. Po pierwsze, towarzysząca jej wysoka gorączka zawsze stanowi niebezpieczeństwo, a po drugie – liczne wymioty i oddawanie luźnego stolca bardzo szybko prowadzić może do odwodnienia organizmu. Bezzwłocznie po wystąpieniu takich objawów należy umówić się na poradę u pediatry.

Jak przetrwać grypę jelitową?

Mówi się, że grypę żołądkową trzeba po prostu przechorować. Najlepiej jest pozwolić organizmowi oczyścić się z wirusa. U małych dzieci warto podawać w tym czasie elektrolity, leki przeciw biegunce oraz powstrzymujące wymioty. Jeśli dziecko nie ma apetytu nie należy na siłę podawać mu jedzenia.