Łopian – popularny chwast cennym lekiem

Można go spotkać prawie wszędzie. Najbardziej charakterystyczne są jego owoce, zwane rzepami lub dziadami, które przyczepiają się do wszystkiego. Ale łopian jest nie tylko uciążliwym chwastem. Warto poznać bliżej tę roślinę.

Leczniczy chwast

Ten uciążliwy chwast potrafi rosnąć prawie wszędzie. Dość trudno się go pozbyć, bo ma długi korzenie. Ta należąca do rodziny astrowatych roślina jest nie tylko chwastem, ale też cennym surowcem zielarskim.
Korzeń łopianu zawiera wiele leczniczych substancji, m.in. związki poliacetylowe, fitosterole, inulinę, glikozydy, saponiny, siarkę, fosfor i witaminę C. Dzięki temu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, a także grzybobójcze i przeciwzapalne. Jest też moczopędny i napotny. To sprawia, że łopian z lekinatury.pl jest wykorzystywany m.in. w chorobach zapalnych układu moczowego, przy nieżytach przewodu pokarmowego czy też w zaburzeniach przemiany materii.

Łopian pomaga także przy reumatycznych bólach stawów oraz bolesności odczuwanej przy złamaniach. Powinni się nim zainteresować także cukrzycy, ponieważ zawarta w nim inulina reguluje poziom cukru we krwi.

Łopian w kosmetyce i w kuchni

Preparaty z łopianu są też popularne w kosmetyce. Paniom doskonale znane są właściwości poprawiające stan włosów. Szczególnie cenny jest tu olej łopianowy, który wcierany w skórę głowy i włosy, poprawia stan cebulek włosowych oraz włosów. Zabieg zapobiega także łupieżowi.

Łopian działa też znakomicie na skórę. Łagodzi lekkie stany zapalne i wypryski oraz łagodzi świąd. Sprawdza się także przy leczeniu trądziku.

Warto wiedzieć, że łopian może być też użyteczny w kuchni. W niektórych krajach, np. Japonii czy Chinach, jest specjalnie uprawiany, głównie dla korzeniu.

Korzenie łopianu mają słodko-gorzki smak, a należy je spożywać po obróbce cieplnej. Świetnie smakują w postaci frytek, ale można je gotować, piec czy dodać do zupy.

Obrane pędy i ogonki liściowe doskonale zastąpią szparagi. Najmniej smaczne są liście, które jednak z powodzeniem można przyrządzić jak szpinak.