Opieka nad przewlekle chorym człowiekiem to ciężki kawałek chleba. Trzeba tej profesji poświęcić mnóstwo czasu i energii, a dodatkowo znać się na obsłudze urządzeń takich jak materac odleżynowy (sprawdź na orteo).
Gdzie używa się materaca odleżynowego?
Jest kilka miejsc opiekuńczo- leczniczych, gdzie używa się tego typu sprzętu, a najważniejsze to:
• szpitale.
• domy pomocy społecznej.
• zakłady opiekuńcze.
• hospicja.
We wszystkich tych instytucjach przebywają ludzie na stałe przykuci do łóżka, dla których materac przeciw odleżynom stanowi pewien rodzaj ochrony przed dodatkowymi kłopotami zdrowotnymi.
Jak działa materac odleżynowy?
To po prostu kawałek tkaniny ze specjalnymi wypustkami, która ma chronić ciało pacjenta przed odparzeniami i tworzeniem się rozległych, sączących się ran. Materac ten jest pompowany przy pomocy specjalnego mechanizmu, który uruchamia się cyklicznie. Sterują nim czujniki, których podstawę działania stanowi prąd. Materac przeciw odleżynom to nic innego jak środek zapobiegawczy i umilający choremu czas pobytu w łóżku.
O czym trzeba pamiętać, mając odlezynowy materac?
Po pierwsze, by delikatnie się z nim obchodzić. Trzeba też co jakiś czas go wietrzyć, by nie przesiąknął charakterystycznym zapaszkiem. Po drugie nie można narażać go na zbyt długie działanie promieni słonecznych. Gdy się tego nie przestrzega- materac zaczyna samoistnie pękać. Trzeba też bacznie obserwować, czy aparatura dołączona do owego materaca jest stale podłączona do prądu. Jeśli nie, to jest wiadome, że on nie będzie w ogóle działał.