Nić dentystyczna – prawidłowa higiena jamy ustnej

nić dentystyczna

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może niekorzystnie odbić się nie tylko na zdrowiu pacjentów, ale i na ich portfelach. Dla wielu z nich dbanie o zęby sprowadza się jedynie do szczotkowania i płukania. Stomatolodzy zalecają wprowadzenie do codziennego nawyku również nitkowanie zębów ze względu na to, że szczoteczką niezależnie, jaką pacjent nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Złe czyszczenie tego obszaru może powodować bolesne w skutkach konsekwencje.

Nitkowanie zębów – jak robić to dobrze?

nić dentystyczna

Aby uniknąć gromadzenia się resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych, zaleca się używanie nici dentystycznej po każdym posiłku. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości nić dentystyczna z a-manada.pl może być używana jedynie po porannym i wieczornym szczotkowaniu. Na jedno nitkowanie powinno wystarczyć 50 cm nici. Przed użyciem należy opleść ją wokół palców lewej i prawej dłoni, a następnie przy pomocy kciuków wprowadzić w przestrzeń między zębową, przesuwając ją od dołu do góry. Ta niezwykle prosta czynność budzi jednak wśród pacjentów pewne opory, a piętrzące się wymówki odwlekają wyrobienie tego zdrowego nawyku, który pozwala dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Jeżeli pacjent obawia się, że zrobi to źle, warto zapytać lekarza dentysty o poradę, a pierwsze nitkowanie wykonać powoli przed lustrem, tak aby mieć pewność, że wykonuje się tę czynność prawidłowo. Należy pamiętać, że problemy, takie jak rwąca się nitka dentystyczna niekoniecznie muszą świadczyć o nieprawidłowym jej używaniu. Może być to spowodowane złym wykonaniem wypełnienia. W takim przypadku najlepiej niezwłocznie skontaktować się ze swoim dentystą.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Nici dentystyczne nie należą do drogich akcesoriów i dostępne są praktycznie w każdej drogerii i aptece. Istnieje kilka rodzajów nici dentystycznych, co może wprowadzić pacjentów w małe zakłopotanie. Do wyboru są:

  • nici antybakteryjne,
  • nici woskowane,
  • nici niewoskowane,
  • nici z fluorem,
  • nici wybielające,
  • nici smakowe.

Jeżeli pacjent ma problem z wyborem tej odpowiedniej najlepiej poradzić się eksperta w tym temacie, a więc lekarza dentysty bądź higienistki stomatologicznej. Dla osób, które posiadają duże przestrzenie między zębowe, zbawienna może okazać się taśma dentystyczna. Jest ona bowiem bardziej płaska i szeroka, niż typowa nić dentystyczna, a pacjent z łatwością znajdzie ją w wersji zarówno niewoskowanej, jak i woskowanej. Prawidłowe nitkowanie przestrzeni międzyzębowych pozwala na uniknięcie przykrych chorób zarówno zębów, jak i dziąseł.