Pieluchy dla dorosłych – jak dobrać ich rodzaj i rozmiar?

Stosowanie pieluch w przypadku osób dorosłych wiąże się z ograniczeniem ich zdolności ruchowych, przewlekłymi chorobami lub nietrzymaniem moczu. Najczęściej korzystają z nich seniorzy, którzy z uwagi na wiek są najbardziej narażeni na tego typu problemy.

Zdarza się jednak, że pieluchomajtki są używane także przez osoby młodsze. Co należy wiedzieć na ich temat oraz jak dobrać je do potrzeb danej osoby?

Pieluchomajtki dla dorosłych – wygoda i dyskrecja

Pieluchy to rozwiązanie, które ma ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom zmagającym się z  chorobami uniemożliwiającymi samodzielne korzystanie z toalety. Jest to ogromne udogodnienie zarówno dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, jak i wszystkich tych, którzy ze względu na swój stan zdrowia spędzają większość czasu w pozycji leżącej. 

Pieluchomajtki dla dorosłych posiadają jednak znacznie szersze zastosowanie. Ze względu na to, że swoim wyglądem przypominają tradycyjną bieliznę, mogą ich używać osoby młode, które z różnych przyczyn zmagają się z problemem nietrzymania moczu. Warstwa chłonna takich majtek zapobiega wydostawaniu się moczu na zewnątrz, a pieluchomajtki są jednocześnie dyskretne i wygodne. Jest to higieniczne rozwiązanie, które wzmocni pewność siebie oraz pozwoli uniknąć krępujących sytuacji.

Rodzaje pieluch pod względem ich chłonności

Wybierając pieluchy dla dorosłych można zauważyć, że na rynku jest dostępnych wiele ich modeli. Podstawowa różnica dotyczy tu zaś stopnia chłonności, który należy dobrać do rodzaju problemu, z jakim zmaga się dana osoba.

Inne pieluchomajtki będą potrzebne długotrwale unieruchomionym seniorom, a inne osobie cierpiącej na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Stopnie chłonności pieluch są najczęściej zaznaczone na opakowaniu i odzwierciedlają podstawowe stopnie nietrzymania moczu, czyli:

  • kropelkowe
  • lekkie
  • średnie
  • ciężkie
  • bardzo ciężkie.

Przy ostatnim stopniu należy wybierać pieluchy z najwyższym stopniem chłonności. Dobrze również, żeby posiadały dodatkowe zabezpieczenie przed wyciekaniem oraz przedostawaniem się na zewnątrz przykrego zapachu.

Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Dobór odpowiedniego rozmiaru pieluchomajtek jest kluczowy dla ich skuteczności oraz komfortu. Zbyt duże mogą spowodować wydostanie się moczu na zewnątrz, zmoczenie ubrań czy też materaca. Za małe będą z kolei boleśnie wpijać się w ciało, powodować otarcia, a nawet odparzenia. Rozmiary pieluch są oznaczane przy pomocy liter, podobnie jak odzież: S, M, L, Xl.

Na opakowaniu takich produktów zazwyczaj jest dostępna rozmiarówka, która pozwoli na dokładne dobranie pieluch do obwodu pasa danej osoby. Pieluchomajtki dla dorosłych wymagają częstej wymiany – choćby przy najmniejszym zabrudzeniu, co jest ważne ze względów higienicznych. Stosując je należy w szczególny sposób dbać o higienę miejsc intymnych oraz stosować kremy na odparzenia.