Płyny do płukania jamy ustnej – jakie są ich rodzaje?

płyn do płukania jamy ustnej

Apteki i supermarkety są obecnie przepełnione produktami do pielęgnacji jamy ustnej. Na półkach sklepowych znajduje się wiele past do zębów, żeli do dziąseł, nici dentystycznych i innych produktów. Jednym z niezmiennie popularnych produktów w tej kategorii jest płyn do płukania jamy ustnej.

Jak dbać o zęby i jamę ustną aby zapobiec namnażaniu bakterii?

płyn do płukania jamy ustnej

Większość dentystów uważa, że aby zapobiegać próchnicy i innym problemom stomatologicznym, wystarczy przestrzegać zasad szczotkowania zębów – używać pasty do zębów co najmniej dwa razy dziennie i dokładnie usuwać resztki pokarmu specjalną nicią dentystyczną. Dla ogółu społeczeństwa antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej z https://a-manada.pl/plyny-do-plukania-ust jest zwykle stosowany raczej w celu leczenia nieświeżego oddechu lub zapobiegania chorobom dziąseł.

Jakie są dostępne płyny do płukania?

Ogromną liczbę płynów do płukania dostępnych na rynku można podzielić na:

  • Higieniczne – mają one raczej działanie kosmetyczne i mają na celu wyeliminowanie nieświeżego oddechu;
  • Terapeutyczne – te produkty są już stosowane w leczeniu określonych chorób zębów.
  • Płukanki lecznicze, w zależności od ich funkcjonalności, dzielą się na następujące odmiany:

Płyn do płukania ust przeciw płytce nazębnej i w celu zapobiegania rozwojowi zapalenia dziąseł to preparaty, które mogą hamować rozwój bakterii w jamie ustnej. Zawierają one środki antyseptyczne, takie jak chlorheksydyna i triklosan. Środki mające na celu przeciwdziałanie tworzeniu się kamienia nazębnego to płyny do płukania należące do tej kategorii zawierają cytrynian wapnia i zapobiegają gromadzeniu się twardej płytki nazębnej.