Praca w trudnych warunkach a zdrowie – czy to już pora na ochronniki słuchu?

Praca w trudnych warunkach a zdrowie – czy to już pora na ochronniki słuchu

Słuch to jeden z podstawowych zmysłów, jakimi odbieramy otaczający świat. Nadwyrężanie receptorów słuchowych w pracy może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet całkowitej utraty słuchu. Jak temu zapobiec?

Kiedy tak właściwie jest za głośno?

W pracy spędza się ogromną część życia. Środowiska pracy są różne – niektóre są bardziej, a inne nieco mniej przyjazne. Wiele miejsc pracy wiąże się z licznymi niedogodnościami, przeciążeniami i drażniącymi oraz potencjalnie niebezpiecznymi bodźcami, takimi jak np. hałas. Prace zewnętrzne, przy głośnych maszynach, na halach produkcyjnych czy na budowie to przestrzenie, w których słuch może być mocno narażony na hałas. W Polsce według prawa obowiązek ochrony słuchu w miejscu pracy występuje wtedy, gdy poziom hałasu przekroczy 85 decybeli. Niektórzy mogą jednak odczuwać wysoki dyskomfort nawet przy trochę niższym natężeniu dźwięków. Warto zastosować już wtedy środki ochrony takie, jak ochronniki słuchu, aby oszczędzić sobie wielu nieprzyjemnych odczuć i problemów ze zdrowiem.

Negatywny wpływ hałasu na zdrowie

Działanie w tak niesprzyjających warunkach nie wpływa negatywnie jedynie na słuch, ale także na wiele innych aspektów zdrowia. Praca w nadmiernym i obciążającym hałasie może doprowadzić do przeciążenia układu nerwowego, mogą pojawić się częste bóle głowy, nerwice, nadpobudliwość. Z nadmiernym hałasem wiąże się również np. nadciśnienie tętnicze czy choroby wzroku. Całkowita utrata słuchu to tylko jeden z możliwych problemów. Lista jest bardzo długa – bezsprzecznie należy zadbać o swoją ochronę. Jak najlepiej to zrobić?

Ochronniki Słuchu powieszone na rurze

Ochrona słuchu a praca w ciężkich warunkach

Najlepsze, co można zrobić, aby ochronić swoje zdrowie, gdy mamy do czynienia z hałasem w codziennej pracy, to:

– zatyczki do uszu – mniej skuteczna opcja niż specjalistyczne słuchawki, ale są one bardzo tanie i w dużym stopniu zapewnią komfort przy niższym natężeniu hałasu;

– ochronniki słuchu – stosowanie bezpośredniej ochrony słuchu poprzez noszenie specjalnych, wyciszających słuchawek, które eliminują nawet całkowicie dźwięki z otoczenia znacznie poprawia jakość funkcjonowania;

– przerwy w pracy – należy tak rozplanować pracę, aby nie narażać się na wysoki poziom hałasu przez kilka godzin dziennie.

Dużo możliwości w ochronie słuchu pracowników ma również pracodawca. Może on stosować szereg usprawnień, które w znacznym stopniu pozytywnie wpłyną na zmniejszenie hałaśliwych bodźców, poprzez stosowanie np. ekranów i paneli dźwiękoszczelnych, odpowiednie ustawienia maszyn oraz stosowanie materiałów izolacyjnych.

Ochronniki słuchu – podsumowanie

Warto dbać o swoje zdrowie i podejmować współpracę zawodową z firmami, w których pracodawca dba o swoich pracowników i zapewnia im nie tylko świetne wynagrodzenie, ale także komfortowe i sprzyjające warunki pracy. W innym wypadku nie warto narażać się na utratę słuchu i przynajmniej we własnym zakresie poprawić jakość pracy poprzez stosowanie podstawowych środków ochronnych, takich jak np. ochronniki słuchu. Nadmierny, uciążliwy hałas to czynnik niebezpieczny i trzeba się przed nim jak najlepiej chronić w codziennym życiu i pracy.