Rumianek – właściwości i zastosowanie

Prozdrowotne właściwości niektórych ziół mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z różnego rodzaju schorzeniami – rumianek, mięta czy skrzyp polny pomagają zwalczać uciążliwe dolegliwości, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.

Rumianek pospolity – właściwości

Rumianek pospolity to roślina wywodząca się z obszaru Morza Śródziemnego, obecnie można jednak spotkać ją na większości kontynentów. Rumianek (kliknij) charakteryzuje się biało-żółtymi kwiatami oraz cienką, wysoką łodygą o delikatnej barwie. Warto zaznaczyć, że do celów leczniczych wykorzystuje się wyłącznie wysuszone koszyczki rośliny.

Rumianek pospolity zawiera szereg cennych substancji, do których można zaliczyć między innymi olejek eteryczny o silnych właściwościach antyalergicznych. Roślina kwitnie od maja do września i to właśnie w okresie kwitnienia, a dokładniej w jego początkowej fazie, przeprowadza się zbiór kwiatów. Specjaliści polecają zbieranie kwiatów w suche, słoneczne dni – to właśnie wtedy roślina zawiera największe stężenie substancji aktywnych. Zebrane koszyczki najlepiej suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu, układając zebrane rośliny w cienką warstwę.

Do czego stosuje się rumianek?

Rumianek, ze względu na szereg dobroczynnych właściwości, znajduje zastosowanie w łagodzeniu przebiegu wielu dolegliwości. Wśród wielu właściwości rumianku można znaleźć między innymi silne działanie przeciwzapalne, rozkurczające czy dezodoryzujące. Substancje aktywne rumianku przyczyniają się także do skutecznego zwalczania bakterii oraz przyspieszają proces przemiany materii.

Wewnętrznie rumianek bywa stosowany jako remedium na bolesne skurcze żołądka oraz w stanach zapalnych jelit. Zastosowanie zewnętrzne rumianku polega z kolei głównie na łagodzeniu stanów zapalnych błon śluzowych i skóry, oraz łagodzeniu różnego rodzaju alergii.

Rumianek wykazuje także świetne działanie antyseptyczne, dlatego też sprawdzi się w walce z zapaleniem spojówek. Kompresy rumiankowe pomogą w złagodzeniu stanów zapalnych oka, umożliwiając dokładne oczyszczenie zainfekowanej powierzchni.