Po 2 latach turystycznego zastoju spowodowanego pandemią prawie każdy chce wybrać się w podróż. W tej euforii powinno się jednak zachować zdrowy rozsądek, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy nie cierpi się na chorobę lokomocyjną lub czy ktoś z bliskich nie ma takiego problemu. Jeżeli brakuje co do tego pewności, dobrze zaopatrzyć się na wszelki wypadek w odpowiedni preparat. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne produkty.
Leki i suplementy, składy, właściwości
Najbardziej popularne tabletki na chorobę lokomocyjną na rynku to:
Aviomarin – lek, którego substancja czynna to dimenhydramina. Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i lekko uspokaja. Może być stosowany od 6 roku życia. Zaczyna działać po 20-30 minutach od zażycia i jest efektywny od 3 do 6 godzin.
Aviomarin Natural – suplement diety, którego główny składnik stanowi ekstrakt z kłącza imbiru. Neutralizuje dyskomfort związany z podróżą samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem, pomaga zniwelować odczucia wymiotne czy skołowacenie. Przeznaczony dla dzieci od lat 6 i osób dorosłych.

Boiron Cocculine – homeopatyczny lek na chorobę lokomocyjną, którego substancje czynne stanowią: Cocculus indicus 4 CH, Nux vomica 4 CH, Tabacum, Petroleum rectificatum 4 CH. Tabletki, których ssanie należy rozpocząć dzień przed planowaną podróżą lądową, morską bądź lotniczą i kontynuować podczas wojażu. Zalecana dawka dla osób od 5 lat to 2 tabletki 3 razy dziennie. Wspomaga łagodzenie objawów takich jak nudności czy złe samopoczucie.
Lokomarin – suplement diety na bazie wyciągu z korzenia imbiru. Przeznaczony dla dzieci od 3 do 6 roku życia. Należy go zażyć na pół godziny przed rozpoczęciem jazdy, lotu lub rejsu.
Olimp Spoko Loko – suplement diety, który zawiera wyciąg z kłącza imbiru oraz witaminę B6. Odpowiedni dla dzieci od 6 lat. Jego dawkowanie jest zróżnicowane ze względu na wiek.
Dobre praktyki przy korzystaniu ze środków farmakologicznych
Kiedy nie ma się pewności odnośnie tolerancji danego preparatu, najlepiej zakupić tabletki lokomocyjne różnych rodzajów. Np. lek oraz suplement na bazie wyciągu z imbiru. W przypadku, gdyby okazało się, że któraś z substancji czynnych wywołuje alergię, wówczas będzie można zastąpić ją produktem naturalnym i bez przeszkód kontynuować podróż. Zawsze powinno się ściśle przestrzegać zalecanego przez producenta dawkowania. W przypadku małych dzieci, poniżej 5 lat należy skonsultować się z pediatrą, aby upewnić się, który preparat można stosować i w jakich ilościach.