Testy ciążowe — kiedy i dlaczego należy wykonać badanie?

Testy ciążowe występują w dwóch rodzajach — testy domowe (badanie moczu w domu) i testy kliniczne (badanie krwi w szpitalu). Zarówno testy domowe, jak i kliniczne sprawdzają to samo — obecność hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w biomacie (moczu lub krwi). HCG jest produkowany przez komórki, które ostatecznie tworzą łożysko.

Dlaczego testy hCG wykrywają ciążę?

Jest to najprostszy i najbardziej wiarygodny wskaźnik ciąży. Wydzielany jest przez komórki zarodka i przyszłego łożyska. Gdy tylko zapłodnione jajo zagnieździ się w błonie śluzowej jej macicy, hormon dostaje się do krwi (czasem następuje to już po sześciu dniach od zapłodnienia komórki jajowej). Następnie poziom hCG rośnie bardzo szybko — podwaja się co 48 godzin, aż do osiągnięcia 14 tygodnia. Stopniowo nadmiar hCG zaczyna być wydalany do moczu i tam jest wykrywany przez domowe testy ciążowe (do kupienia tutaj).

Kiedy należy wykonać badanie?

Po owulacji podróż komórki jajowej z jajnika do macicy trwa około tygodnia. Do zapłodnienia może dojść w każdym momencie — albo w jajowodzie, albo gdy dotrze do macicy. Jednak hCG nie zaczyna być produkowane, dopóki zapłodnione jajo nie zagnieździ się w ścianie macicy.

Trudno jest dokładnie przewidzieć, kiedy doszło do zapłodnienia — plemniki mogą żyć w ciele kobiety do pięciu dni. To właśnie z tego powodu większość domowych testów ciążowych radzi kobietom, aby poczekać — wykonać test lepiej w drugim lub trzecim dniu opóźnienia, lub około 15-16 dni po owulacji.

Jeśli Twój cykl jest nieregularny, idealny czas na wykonanie testu określa się inaczej:

Jeśli miesiączki występują w odstępach krótszych niż 21 dni lub dłuższych niż 35 dni, lub jeśli ich okresy zmieniają się z miesiąca na miesiąc, cykle uważa się za nieregularne. W takich przypadkach test ciążowy należy wykonać 36 dni po rozpoczęciu ostatniej miesiączki lub cztery tygodnie po ostatnim niezabezpieczonym seksie.

Jak dokładne są domowe testy ciążowe i jak wybrać ten najdokładniejszy?

Domowe zestawy testów ciążowych twierdzą, że są w 97% do 99% dokładne, jeśli są używane prawidłowo.

Ważnym wskaźnikiem w tej kwestii jest czułość. Można to stwierdzić, patrząc na pudełko testu — im niższy numer na opakowaniu, tym test jest bardziej czuły. Na przykład, test o czułości 20 mlU/ml wykryje ciążę na wcześniejszym etapie niż test o czułości tylko 50 mlU/ml.

Koszt testu ciążowego może być również wskaźnikiem jego czułości — te droższe zwykle wcześniej wykrywają ciążę.

Dlaczego test może się mylić?

Kilka czynników może wpłynąć na dokładność domowego testu ciążowego:

  • Termin wykonania badania. Jeśli wykonasz test zbyt wcześnie po spodziewanym poczęciu, test pokaże wynik negatywny.
  • Nieprzestrzeganie instrukcji. Jeśli nie zastosujesz się do instrukcji, możesz przegapić ważny szczegół testu i otrzymać fałszywy wynik.
  • Osobliwości fizjologiczne. Niektóre kobiety po prostu nie produkują w czasie ciąży wystarczającej ilości hormonu hCG, aby można go było wykryć za pomocą testów domowych. W tym przypadku ciąża może być wykryta jedynie poprzez badanie krwi.