Zimne stopy- przypadłość, której należy się baczniej przyjrzeć, aby zlokalizować jej przyczynę

Zimne stopy, które przypominają sopel lodu to bardzo nieprzyjemne i irytujące doznanie. Człowiek znajdujący się w takiej sytuacji ma tylko jedną myśl, by natychmiast się ogrzać i jakoś przywrócić czucie w stopach.

Czemu ludzie mają zimne stopy?

Stopy mogą zmarznąć, bo nie sprzyjają ich ciepłocie temperatury na zewnątrz. W okresie jesienno- zimowym trudno nie mieć zimnych stóp, gdy słupki rtęci spadają poniżej zera. Po drugie powodem zimnych stóp mogą być źle dobrane pod względem grubości oraz materiału skarpety. Gdy są one ewidentnie niedopasowane do warunków na zewnątrz trudno, żeby stopy tego nie odczuły.

Po trzecie winne temu zjawisku mogą być także za ciasne buty. Gdy one za bardzo uciskają stopę to nic w tym odkrywczego, że krążenie obwodowe nie działa tak, jak potrzeba. Wreszcie uczuciu wychłodzenia stóp może być winna stojąca lub siedząca praca. Jeśli się nie rusza stopami przez kilka godzin, to naturalną konsekwencją jest, że one marzną i grabieją.

Inne najczęstsze powody zimnych stóp

Po pierwsze wiek senioralny predysponuje do tego, aby takiemu staruszkowi częściej marzły nogi. To przez to, że u osób w podeszłym wieku krążenie jest słabsze. Ponadto mają one znacznie mniej ruchu niż kiedyś. Stąd biorą się kłopoty z zimnymi stopami. Czasem wychłodzenie stóp to pochodna wykonywanego zawodu.

Pracownicy chłodni muszą zmagać się z zimnem na co dzień i przez cały rok. Toteż naturalne jest, iż w pracy nigdy nie jest im gorąco w stopy. Dodatkowo muszą je szczelnie chronić przed przenikliwym chłodem, to wszystko po to, aby nie nabawić się odmrożeń. Zimne stopy (czytaj) to także przypadłość wielu palaczy, gdyż wdychana przez nich nikotyna powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji gorsze krążenie.

Zimne stopy- czy zawsze muszą oznaczać coś złego?

Naturalnie, że nie. Czasem uczucie zimnych stóp to po prostu kwestia tego, że się długo stało na powietrzu i nie było się gdzie schronić przed przenikliwym zimnem. Czasem zlodowaciałe stopy to skutek tego, że założyło się za cienkie skarpetki. Gdy tak jest, to nie ma się czym zamartwiać. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy syndrom zimnych stóp notorycznie się powtarza.

I tak naprawdę nie wiadomo, co jest tego przyczyną. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. U osób zdrowych wychłodzenie nadmierne stóp zdarza się raczej rzadko. U osób z różnymi zaburzeniami krążenia jest to norma. Tyle tylko, że i do zimnych stóp można się także przyzwyczaić i niekiedy całkowicie zbagatelizować narastający kłopot.