ZIOŁA LECZNICZE – HISTORIA

Zioła towarzyszą nam od wieków, każda z historycznych cywilizacji miała zbiór ziół leczniczych oraz jadalnych. Najstarszy system leczniczy z użyciem ziół pochodzi z Chin, równie stare ziołolecznictwo pochodzi również z Indii oraz Egiptu później Rzymu w ten sposób rozprzestrzeniło się kolejno na cały świat i trwa z nami aż do dzisiaj. Ziołolecznictwo stosowane było przez wieki, sporo leków syntetycznych pochodzi właśnie od ziół. Zioła stosowane są w wielu dolegliwościach, nie niosą tak wielu skutków ubocznych jak leki syntetyczne i mogą być stosowane z przerwami w zasadzie cały czas.

Właściwości wybranych ziół:

Do jednych z najbardziej popularnych ziół należy:

zioła lecznicze
  1. Rumianek -działa rozkurczowo przy bólach brzucha, wzdęciach, niestrawności. Dobrze sprawdzi się w formie  okładów po ukąszeniach, na różnego rodzaju obrzęki, ma działanie przeciwzapalne.
  2. Mięta – sprawdzi się do płukania gardła w stanach zapalnych, po ekstrakcji zęba czy aftach. Reguluje pracę wątroby, działa żółciotwórczo. Nie jest zalecany u osób, które borykają się z nadkwaśnością.
  3. Melisa- działa rozkurczowo, wyciszająco, łagodnie obniża ciśnienie tętnicze. Posiada działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe.
  4. Lipa – sprawdzi się przy przeziębieniu i grypie. Ma działanie napotne oraz wykrztuśne. Dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, jest pomocna w bolesnym miesiączkowaniu.

Zioła posiadają szereg dobroczynnych właściwości dla organizmu, dlatego warto stosować je zamiast syntetycznych leków, z pewnością nasz organizm nam się odwdzięczy.