Zioła w zespole napięcia przedmiesiączkowego

PMS znany jest już od wielu lat, jednak naukowcy nadal nie są zgodni co do przyczyn jego powstania. U wielu kobiet oznacza on szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawiają się bóle piersi, trądzik, bezsenność, obrzęki i ciągłe zmęczenie. Od wieków kobiety radziły sobie z tymi dolegliwościami głównie przez stosowanie domowych sposobów leczniczych, takich jak m.in. spożywanie ziół na PMS. Jak poradzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego we współczesnych czasach, bez sięgania po leki?

Zioła na PMS – jakie wybrać?

W łagodzeniu dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego mogą pomóc napary z powszechnie dostępnych ziół. Najważniejsze z nich to:

– waleriana,

– chmiel zwyczajny,

– pokrzywa,

– melisa,

– koper włoski,

– skrzyp polny,

– niepokalanek mnisi.

Jakie właściwości mają zioła stosowane przy PMS?

Najczęściej polecany w walce z dolegliwościami związanymi z PMS jest niepokalanek mnisi. Wykazuje on silny wpływ na układ hormonalny kobiet. Jego głównym zadaniem jest hamowanie syntezy hormonu, którego wysoki poziom odpowiada za bolesność piersi – prolaktyny. 

Zioła na PMS, takie jak herbaty z melisy oraz chmiel zwyczajny, polecane są szczególnie w sytuacjach odczuwania rozdrażnienia, niepokoju i przy zaburzeniach snu. Ciepły napar wypijany tuż przed zaśnięciem może znacząco podnieść jakość snu. 

Napary z ziół polecanych na zespół napięcia przedmiesiączkowego przy dłuższym i regularnym stosowaniu pomagają zwalczać nerwowość i rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, bóle brzucha, głowy i piersi oraz wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Łagodzą też obrzęki, dzięki właściwościom moczopędnym.