Widoczne na nogach spękane naczynka, obrzęki, zasinienia, którym towarzyszy uczucie ciężkości, mrowienia czy pieczenia – to główne objawy zaburzeń krążenia w kończynach dolnych. Najczęściej zapowiadają pojawienie się żylaków. Jak można im zapobiegać i jak je leczyć, gdy już powstały?
Jak zapobiegać żylakom?
Profilaktyka przeciw żylakom pozwala na zredukowanie ryzyka pojawienia się tych nieestetycznych zmian. Powinny o niej pamiętać osoby z genetycznymi skłonnościami do schorzeń naczyń krwionośnych, pracujące z pozycji stojącej lub siedzącej, a także kobiety w ciąży.
Zapobieganie żylakom:
– unikanie długotrwałego przebywania w tej samej pozycji
– rezygnacja z gorących kąpieli, sauny
– uprawianie sportów
– noszenie komfortowego obuwia
– utrzymywanie wagi ciała w normie
Metody leczenia żylaków

Gdy żylaki nie są jeszcze duże, zaleca się stosowanie farmakoterapii oraz kompresjoterapii – noszenie wyrobów uciskowych jak rajstopy, pończochy, podkolanówki.
Żylaki leczone są zabiegowo z użyciem różnych technik – mniej i bardziej inwazyjnych w zależności od stopnia ich zaawansowania. Osobom chcącym podjąć leczenie żylaków Białystok oferuje dostęp do najnowocześniejszych metod, z którymi można usuwać je skutecznie, bezpiecznie i bez długotrwałej rekonwalescencji.
Leczenie żylaków:
– skleroterapia
– miniflebektomia
– termoablacja metodą RFITT
– wewnątrzżylna ablacja laserowa
– leczenie żylaków parą wodną SVS
– kleje tkankowe
– klasyczne operacje chirurgiczne
Z metodami leczenia żylaków w Białymstoku można zapoznać się bliżej na stronach klinik prowadzących zabiegi naczyniowe.